Ideálne vína na koniec leta – 10 tipov jedného z najlepších enológov a znalcov vín na Slovensku

1. septembra 2019

Čo piť počas tejto sezóny? Tu sú rady Vlada Hronského, nášho Executive sommeliera a známeho slovenského enológa.

Vlado Hronský je nielen náš Executive sommelier, ale aj zakladateľ someliérskej profesie na Slovensku. Stretli sme sa s ním v Tratorii La Pala počas posledného prázdninového týždňa, mesto sa práve plnilo turistami. Privítal nás pohárom ružového vína, bolo 10 hodín ráno. Neodmietli sme.

Je hedonista a nehanbí sa za to, o jeho životnej filozofii sme písali tu. Vysvetľuje nám, že uspokojiť zmysly je občas nielen v gastronómii kľúčové:

„Vaše zmysly sú spokojné, keď dostanete to, čo ste chceli – teda kalich ružového vína v lete na terase a k tomu fantastické antipasti alebo vynikajúcu cestovinu so slávkami či krevetami. To je podstata zážitku.“

Pripijeme si vínom, ktoré nás v prvom momente omámi vôňou prezretého ovocia. S poznámkou „Ideálne na letné ráno“ sa Vlado pustí do opisovania toho, čo ochutnávame.

 FRANKOVKA MODRÁ

„Je to Frankovka modrá, jedna z našich najpredávanejších ružových Frankoviek počas tohto leta. Vyrobená je na východnom Slovensku, pochádza spod Vihorlatu. Je veľmi ovocná, krémová a má v sebe aj mineralitu.“ Takže nos nás neklamal 🙂

„Vďaka tomu je výborná s rybami a cestovinami. Hodí sa k nej aj jedna naša špecialita – marinované pečené papriky plnené ricottou a gorgonzolou, posypané morskou soľou. Pocítite synergiu, zážitok z jedla sa s týmto vínom stupňuje.“

Ďalej sa dozvedáme, že spotreba ružových vín na Slovensku rastie. Nečudo, keď sú aspoň také dobré, ako táto Frankovka s krásnym odtieňom staroružovej a s bohatou arómou sliviek a malín. Toto víno sa hodí aj ako aperitív, keď máte hostí zo zahraničia:

„Je pre mňa alfa-omega ponúknuť to najlepšie, čo vieme na Slovensku vyrobiť.“

Ružová Frankovka modrá je chuťovo aj cenovo veľmi dostupná, ocenia ju nielen študenti, ale aj seniori s chuťou v srdci.

 RULANDSKÉ ŠEDÉ

Ako alternatívu ponúka skúsený someliér Rulandské šedé alias Burgundské sivé. Táto odroda viniča má pôvod v Burgundsku, kde sa klimaticky miešajú vnútrozemské aj mediteránske prímorské vplyvy. Taliani túto odrodu volajú Pinot grigio a spotrebujú jej naozaj veľa.

„Je to najpredávanejšia odroda z bieleho vína vo svete, nájdete ju vo všetkých talianskych reštauráciách. Dôvodom je to, že Pinot grigio pochopí každý. Je v ňom ovocie – žlté mango, broskyňa…“

Fľašu, ktorú drží Vlado v rukách, vyrobila talianska rodina San Simone. Hovorí, že je tradíciou, že v tejto rodine zodpovedajú za značku ženy – babka, mama, dcéry, vnučky… „Máme od nich vynikajúce prosecco, ale k hydine, ktorá príde na taniere koncom leta, sa naozaj hodí Pinot grigio.“

 PROSECCO

Na chvíľu sa zastavíme pri proseccu. Prosecco je šumivé víno a  požíva podobnú ochranu, ako šampanské. Kým šampanským sa môže nazývať iba šumivé víno vyrobené tradičnou metódou z hrozna povolených odrôd pestovaných z oblasti Champagne, kvalitné Prosecco pochádza z oblasti Valdobbiadene na talianskom severo-východe a musí byť vyrábané z hrozna odrody Glera, prípadne s prímesami odrôd Biancheta, Verduzzo, Perrera alebo zo Chardonnay.

„Prosecco je obľúbené, pretože je nekomplikované. Má chuť hrušky, citrusov, jemné náznaky bieleho agátu… Skúste ísť do vyššej kategórie, z tých lacnejších vás na druhý deň môže bolieť hlava.“

Ak si chcete dopriať lepšie Prosecco, nemusíte sa obávať vysokej cenovky – predsa len to nie je Champagne. Hľadajte však na etikete apelačné označenie DOC alebo DOCG, ktoré potvrdzuje podmienky originality smerom ku kvalite prosecca.

BURČIAK

Keďže sa leto blíži ku koncu a zber hrozna je v plnom prúde, čoskoro budeme môcť ochutnať čerstvý burčiak. Aj k nemu nám dal Vlado zopár dobrých rád:

„Dobrý burčiak musí byť odkalený, krémový, lahodne svetlý. Nesmie byť tmavý so sopľami usadenými na dne. Mali by ste v ňom cítiť vôňu hrozna, hrušiek, kvietkov i kvasiniek – všetkých aróm, ktoré prechádzajú do muštu zo šupiek a počas kvasenia ho menia na mladé víno. V mojom prípade sa však nechcem veľmi baviť o kultúre pitia burčiaku, ale určite k tejto sezóne patrí,“ hovorí s úsmevom.

ROSA

Pri mladých vínach spomenie špecialitu, ktorá bude dostupná exkluzívne v prevádzkach Medusy.

„Ide o jedinú aromatickú modrú odrodu na svete, ktorá sa pestuje iba na Slovensku, a volá sa Rosa. Je to novošľachtenec a vonia po ružiach i fialkách. Na jeseň bude dostupná aj u nás a sme asi jedna z mála prevádzok na Slovensku, ktorá bude mať Rosu v ponuke.“

MUŠKÁT ŽLTÝ

Ďalšie víno, ktoré náš hlavný someliér ponúka na koniec leta, je Muškát žltý. Ukazuje nám víno z vlastnej výroby. K nemu odporúča jesť žemľovku so sladeným tvarohom a strúhaným jablkom a spievať ľudové piesne 🙂 Písať na etiketu tieto odporúčania namiesto vlastností vína je jeho špecialita.

„Okrem ľudí, ktorí poznajú Tokaj, je Muškát žltý na Slovensku stále neobjavený. Ja sa ho snažím priblížiť našej gastronómii a aj ľuďom, ktorí nemajú šancu spoznávať regióny. Chcem im ukázať jednu z geneticky najstarších odrôd, ktoré sa u nás pestujú – poznali ju Tatári aj Turci. Muškát žltý ladí k sladkovodným rybičkám ale obohatí aj tradičnú kuchyňu našich starých mám – preto tá žemľovka.“

Enológ Vlado dokonca nie je ani proti miešaným drinkom z vína – veď taký aperol, bellini či jednoduchý strik v lete osviežia a neomrzia. Problém je však preňho, keď vidí, ako si niekto mieša červené víno s kolou.

„Čo v takom prípade odporúčate niekomu, pre koho je červené víno ťažké?“

 RULANDSKÉ MODRÉ, SVÄTOVAVRINECKÉ ČI CLARET

Na someliérstve Vlada baví aj to, keď dokáže hosťovi navrhnúť niečo, čo by inak odmietal: „Máme v ponuke úžasnú modrú odrodu Pinot noir, teda Rulandské modré. Tá sa výborne hodí k jesennej kuchyni – k divine, k lokšiam, či ku kačici. Ideálne je začať ľahkým červeným vínom, ktoré nemá veľa trieslovín – okrem Pinotu noir aj Svätovavrinecké či Claret.“

Claret je ľahké červené víno, ktoré nebolo pri výrobe dlho v kontakte so šupkami a následne s drevom, preto má výraznejšiu kyselinku a menej trieslovín. Keď toto víno vychladíte na 14-15 °C, podľa Vladových slov ho môžete piť aj namiesto bieleho.

„A keby ste mi mali dať jedno odporučenie na víno, ktoré ma nesklame počas celého leta, čo by to bolo?“

Náš hostiteľ si vzdychne a my už vieme, že odpoveď nebude taká jednoduchá.

 PESECKÁ LEÁNKA

„Nikdy nesklamú vína z Rulandského bieleho, Rizlingu vlašského či Veltlínskeho zeleného. Takisto „ohnivo svieža“ Pesecká leánka z juhu Slovenska… Jasné, máme tu Muškát žltý, ale to by ste mali stále ruku hore. Dobré víno na leto je také, ktoré má ideálny pomer kyselín a zvyškového cukru a vyhovuje práve vám.“

A na koniec dodáva:

„Ale bez ohľadu na to, aké víno alebo drink vám chutí, určite nezabudnite vypiť aspoň dva diely vody na jeden diel vášho obľúbeného nápoja.“