9 tipov reštauračnej etikety

9. novembra 2017

Fine dining má na Slovensku veľmi krátku tradíciu, preto sa človek môže v slušnom podniku cítiť neisto. S týmito jednoduchými pravidlami to pôjde ľahšie.

OBLIEKANIE

Aj v najlepších reštauráciách sveta je atmosféra väčšinou uvoľnená. Stále však idete s niekým zdieľať príjemný zážitok, patrí sa vyzerať dobre. Nemusíte byť oblečení super formálne, ale zachovajte si úroveň. Určite nenoste krátke nohavice.

VYZLIEKANIE

Keď prídete do reštaurácie v kabáte, nechajte si ho odložiť do šatne, ak vám to obsluha ponúkne. Ak sa tam necítite ako doma, váš prvý inštinkt môže byť nechať si všetko pri sebe, ale verte nám, budete sa cítiť pohodlnejšie.

KOMUNIKÁCIA S OBSLUHOU

Obsluha vás usadí a spravidla sa vám hneď venuje. Ak potrebujete niečo od obsluhy počas jedla, naviažte očný kontakt s čašníkom alebo diskrétne zdvihnite ruku s narovnaným ukazovákom. Určite nevykrikujte ani nelúskajte prstami.

KOMUNIKÁCIA S PRÍSEDIACIMI

Ak ste s blízkymi, radiť vám nemusíme. Pokiaľ sú s vami pri stole aj ľudia, s ktorými sa dobre nepoznáte, určite vyhnite sa politike, náboženstvu a sexuálnym témam. Ak ide o biznis stretnutie, s pracovnými témami počkajte, kým vám nenaservírujú prvý chod.

OBJEDNÁVANIE JEDLA

Objednajte si rovnaký počet chodov ako vaši spoločníci pri stole. Ak ste dvaja, prvý objednáva pozvaný. V prípade, že ste skupina, štandardne si najprv objednávajú ženy a potom muži.

JEDENIE

Ak jedlo prerušíte, no ešte ste nedojedli, príbor uložte na tanier v tvare písmena X – obsluha bude vedieť, že nemá tanier ešte odnášať.

OBRÚSOK

Keď odchádzate na toaletu, obrúsok odložte na svoju stoličku – po návrate si ho opäť uložte do lona alebo na stehno. Ak signalizujete, že ste dojedli posledný chod, obrúsok položte na stôl naľavo od taniera. Nemusíte ho špeciálne skladať, stačí keď ho decentne uložíte.

 

AK SI NAOZAJ MUSÍTE ODFOTIŤ JEDLO, VYPNITE SI BLESK

Keď nie je v reštaurácii dostatočné osvetlenie, budete musieť fotku oželieť. Ak ste na biznis večeri či obede, jedlo si nefoťte za žiadnych okolností.

A URČITE NIKDY, NIKDY, NIKDY

Na stôl neodkladajte telefón, peňaženku ani kľúče.

Pre viac výživných článkov o jedle sledujte Facebook Medusa Group a čítajte náš blog.