Kedy nemáme opicu - Medusarestaurants.sk

Kedy nemáme opicu

21. októbra 2019

Opicu môžete skrotiť ešte večer. Pomôžeme vám so správnou prípravou.

Tiež máte pocit, že ranná nevoľnosť, bolesti hlavy a výčitky sú dielom náhody? Akoby ste si večer na bare vždy hodili kockami a vyššia moc rozhodla o vašom stave na nasledujúci deň.

V skutočnosti to nie sú kocky, ale karty a všetky tromfy máte v rukách vy.

Vaše telo je dehydrované

Alkohol pôsobí na naše telo diureticky, teda podporuje vylučovanie vody z tela. Určite ste si všimli, že po pár drinkoch chodíte na záchod častejšie než zvyčajne. Problém je, že orgány tú vodu potrebujú pre správnu funkčnosť a pri zvýšenej rýchlosti si nestíhajú vziať, koľko potrebujú. Voda im pretečie pomedzi prsty rovno do močového mechúra.

Logický následok je ten známy pocit sucha, ale nedostatkom vody netrpia len vaše ústa. Totiž, aj mozog je orgán a ani on nedostal počas noci dostatok tekutín. Preto s opicou nepodáte najlepší výkon vo vedomostných hrách či nebodaj v práci alebo v škole. Máte pomalé myslenie aj reakcie a nedokážete sa plne sústrediť.

Celkovú únavu spôsobuje najmä to, že vám alkohol nedovolí dostať sa do kvalitnej fázy spánku. Hoci by ste spali dlho, nezobudíte sa oddýchnutí. A aby toho nebolo málo, váš dehydrovaný a vyčerpaný mozog trpí aj na rozšírené cievy, ďalší z účinkov alkoholu.

Nemôžete mu mať vôbec za zlé, že vás bolí. Alkohol navyše zhoršuje vyplavovanie cukru do krvi a ovplyvňuje aj rovnováhu minerálov v tele. Váš nervový systém tak dostáva ďalšie dve ťažké rany. Do toho všetkého máte ešte aj podráždený žalúdok a spomalené trávenie.

Ako sa z tohto stavu dostať?

Žiaľ, najlepší liek je skutočne len čas. Ak na to máte priestor, najlepšie bude tento čas prespať, dopriať si dostatok vody a minerálov, prípadne tabletku proti bolesti a proti zvýšenej žalúdočnej kyseline. Po kúskoch do seba dostaňte tiež nejaké jedlo alebo aspoň ovocný džús.

Na rýchlejšie odbúranie alkoholu z tela pomáha aj mierna fyzická aktivita, napríklad plávanie alebo prechádzka. Ten pravý liek si ale môžete podať ešte počas večera. Správna prevencia totiž dokáže výrazne zmierniť nepríjemný ranný stav.

  • Strážte si mieru

Prvá rada každého odborníka od vašej mamy až po obvodného lekára. Ale my vám povieme aj to, ako si svoju mieru odmerať vedecky. Podľa odborníkov sa totiž alkohol meria na jednotky. Jedna z nich predstavuje 10 ml čistého alkoholu a nájdete ju, napríklad, v poháriku whisky, v malom pive či v deci vína.

  • Pite veľa vody

A tým myslíme naozaj veľa – pohár vody na každú jednotku alkoholu. Čím bližšie sa dostanete k tejto miere, tým menej bolesti zažijete ráno.

  • Najedzte sa

Piť na lačný žalúdok ste si už určite niekedy skúsili a určite viete, že to nie je dobrý nápad. Vhodné jedlo sú cestoviny či ryža, ktoré obsahujú zložité sacharidy a pomôžu vám udržať si potrebnú hladinu cukru v krvi.

A ako zabrániť strate pamäti? Dávajte si dlhšie prestávky medzi drinkmi. Podľa tejto britskej štúdie (https://www.jsad.com/doi/abs/10.15288/jsa.2003.64.547) došlo k úplnému výpadku pamäti, ak jedinci vypili 15 štandardných drinkov v priebehu štyroch hodín.

Dôležitá rada na záver: pite správny druh alkoholu

Všeobecne nazývame alkoholom iba jednu chemickú látku, etanol. Pri jeho výrobe však vznikajú aj ďalšie látky, ktoré majú na ľudské telo horší vplyv – metanol, acetón, aldehydy či ketóny. Sú to nepríjemné chemické názvy, takže chápete, že sa o nich veľa nehovorí.

Zaujímavé je, že tieto vedľajšie produkty kvasenia spôsobujú unikátne vlastnosti jednotlivých druhov alkoholu, teda ich farbu a arómu. Preto ich nájdeme najviac v tmavých druhoch, akými sú bourbon, whisky, cognac alebo aj v červenom víne. Naopak vodka neobsahuje takmer nijaké.

Ak si teda na bare vypýtate whisky, rátajte s tým, že na vaše telo môže mať o čosi väčší vplyv než pohárik vodky.

Z rovnakých príčin je tiež dôležité vyberať si radšej kvalitný alkohol. Vedľajšie produkty sa totiž dajú znížiť na minimum správnou výrobou – viacerými destiláciami, kvalitným filtrovaním, modernými strojmi, hygienou.

Ochutnajte novinky v Riu

Ak sa zastavíte v našom novo prerobenom Riu na Hviezdoslavovom námestí, o kvalitu svojho drinku sa báť určite nemusíte. Výber je už potom len na vás:

-Malfy gin s výluhom z lupení ruže, proseccom, jahodou, rebarborou, mixom citrusov a parfémom

-Light in the black box, ktorý spája našu domácu vanilkovú vodku, vanilkový sirup limetu a mätu

-Hemingway s havana club, smotanou, agáve, limetou a citrónovu šťavou

Prajeme vám príjemný večer a čo najpríjemnejšie ráno.